Niezwykłe miejscowości na Podkarpaciu – Dubiecko, a więc spacerkiem wokół zamku
Zamek w Dubiecku, podobnie jak otaczający go park, to ważna atrakcja turystyczna. Dlaczego w czasie wycieczki po Podkarpaciu warto zajrzeć w jego rejon?
O niezwykłej miejscowości Dubiecko
Dubiecko to przede wszystkim miejsce narodzin biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego, który zasłynął również jako poeta oraz wybitny przedstawiciel epoki oświecenia. W miejscowości tej przyszedł na świat również Stanisław Stadnicki, znany jako „Diabeł Łańcucki”, nic więc dziwnego, że Dubiecko jest ważnym celem niejednej historycznej wycieczki po Podkarpaciu. Z miejscowością tą związany jest też Franciszek Karpiński, który właśnie w Dubiecku skomponował kolędę „Bóg się rodzi”. Jak wiadomo tajemnice Podkarpacia są niezwykłe, dlatego warto zainteresować się bardziej mniej znanymi miejscowościami.
Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?
Dumą Dubiecka jest park i zamek. Rezydencja, którą możemy tu zobaczyć, powstała w XVI wieku i pierwotnie miała charakter obronny. W swych dziejach należała do Stadnickich oraz do Krasickich, którzy przebudowali ją w stylu klasycystycznym. Krasiccy założyli też wokół zamku park, który swego czasu za jedno z najpiękniejszych założeń tego typu na ziemiach polskich. Dziś zamek służy jako hotel i restauracja, nie jest zatem udostępniany do zwiedzania. Możemy za to nacieszyć się wizytą w parku otaczającym zamek i przyjrzeć rosnącym na jego terenie drzewom. Sam Krasicki rozsławił go w swej twórczości, pisząc o tutejszych lipach. Do dziś możemy tu zobaczyć ponad 700 drzew, wśród których dominują lipy. Nie brak tu również klonów, jesionów i dębów szypułkowych, które na tarasach rozłożonych nad Sanem prezentują się wspaniale. Nie brak tu również takich drzew, jak miłorzęby dwuklapowe oraz tulipanowce amerykańskie, wielkie wrażenie robią też platany. Ten najcenniejszy rośnie we wschodniej części parku, a jego obwód wynosi ponad 6 m. Uwagę przyciąga też dąb, który stoi na zamkowym dziedzińcu. Ma on 300 lat i również jest cennym pomnikiem przyrody.