Co zwiedzić w Stalowej Woli? Zabytki w mieście
Stalowa Wola to miasto położone w Kotlinie Sandomierskiej, w województwie podkarpackim. Nieopodal umiejscowione są dwa rezerwaty przyrody, więc nie brakuje tu miejsc, gdzie można nacieszyć się naturą. Jest to także miasto historyczne, ponieważ pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XV wieku, jednakże największy jego rozwój można datować na XIX wiek. Nie brakuje tu także miejsc, które można oglądać, będąc w okolicy. Co zwiedzić w Stalowej Woli? Oto zabytkowe miejsca, jakie powinieneś odwiedzić.
Muzeum Regionalne
Muzeum położone jest w dawnym Pałacu Lubomirskich, który mieści się w Rozwadowie, jednej z dzielnic Stalowej Woli. Placówka powstała dzięki pamiątkom i rzeczom zgromadzonym przez ks. dr hab. Wilhelma Gaja-Piotrkowskiego. W Muzeum Regionalnym prócz stałych i czasowych wystaw czekają na Ciebie wszelakie wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty i różnego rodzaju warsztaty.
Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów
Choć w tym miejscu funkcjonuje obecnie parafia rzymskokatolicka, na miejscu spodziewać się możesz barokowej budowli w stylu toskańsko-umbryjskim. Klasztor wybudowano w latach 1752-1754, a jego powstanie ufundował Jerzy Ignacy Lubomirski. Parafia prowadzona jest przez Kapucynów.
Kościół Iglo
Budynek powstał w latach 80 XX wieku i choć jest stosunkowo młodą budowlą, jego wygląd budzi zdziwienie. Potocznie nazywany jest Kościołem Iglo ze względu na swój charakterystyczny kształt, który miał obrazować nieograniczoną „opatrzność boską”
Drewniany Kościół św. Floriana
Miejsce, które budzi podziw, ponieważ świątynia jest całkowicie wykonana z drewna. Dodatkowo ciekawostką jest fakt, że Kościół został przeniesiony, ponieważ wcześniej był umieszczony we wsi Stany. Powstał w 1802 roku i do 1843 funkcjonował jako parafia w Stanach. Drewno, jakiego użyto do budowy to sosna, a wnętrze Kościoła wykonane jest w stylu neobarokowym.
Bazylika Konkatedralna Matki Bożej Królowej Polski
Jest to budowla, która odbiega stylem od pozostałych znajdujących się w okolicy. Bazylikę wybudowano w latach 1956-1973, a jej projektantem był prof. Jan Bogusławski. Jest to połączenie formy gotyckiej z nowoczesną technologią zastosowaną we wnętrzach kościoła, przez co odznacza się jego oryginalność.