Święto Młodego Wina w Sandomierzu
Miniony weekend w Sandomierzu był pełen wrażeń. Szczególnie zadowoleni byli fani zacnego trunku, jakim jest wino. Święto Młodego Wina to jedno z przyjemniejszych wydarzeń, jakie mają miejsce w mieście. Z tego względu zaplanowano niesamowite atrakcje, które odbywały się przez cały weekend. Była okazja do degustacji wina, lecz nie tylko. Na mieszkańców czekały także wycieczki turystyczne po najważniejszych miejscach w okolicy. Przekonaj się sam, jak wyglądało tegoroczne Święto Młodego Wina w Sandomierzu!
Święto Młodego Wina – harmonogram wydarzenia
Coroczne Święto Młodego Wina obchodzone jest w trzecią niedzielę listopada. Świętowanie stało się swoistą tradycją ze względu na charakter tego wydarzenia. Jest to niebywała okazja, aby spotkać się z pasjonatami wina gronowego, lokalnymi winiarzami, degustować trunki i dać się ponieść kulinarnym fantazjom. Wydarzenia, jakie przygotowano w tym roku, odbywały się przez cały weekend. Atmosfera była niesamowita, co może potwierdzić spora liczba pasjonatów wina, którzy w przez trzy dni świętowali w Sandomierzu.
Piątek, 19 listopada
Rozpoczęcie Święta Młodego Wina przypadło na piątek, 19 listopada. Od godz. 19:00 odbywało się spotkanie z winiarzami i winem. Tego dnia na uczestników czekała także kolacja degustacyjna, którą zorganizowano w restauracji Ciżemka
Sobota, 20 listopada
Uroczyste rozpoczęcie Święta Młodego Wina przypadło na sobotę, 20 listopada. Wydarzenie startowało o godz. 11:00 w Zamku Kazimierzowskim, gdzie prezentowano winnice, jak również czekał smaczny poczęstunek składający się z regionalnych przysmaków. O godz. 12:00 z Dziedzińca Zamku ruszył Winny Korowód, który zmierzał na Rynek Starego Miasta, gdzie zaplanowano dalsze atrakcje dla pasjonatów wina.
Od godz. 13:00 do 22:00 przygotowano najważniejsze atrakcje. Przez cały dzień była możliwość degustacji trunków, zakupu różnego rodzaju win, a także regionalnych przekąsek. Była to także okazja do skosztowania dań, które przygotowały okoliczne restauracje. W menu królowały sezonowe dania, jak również przekąski pasujące do spożywania wina. W trakcie wydarzenia odbywały się również warsztaty. Zasady łączenia win z potrawami poprowadził Wojciech Giebut. Swoją prelekcję miał również Maciej Nowicki na temat Dobre, polskie, czerwone.
To jednak nie wszystkie sobotnie atrakcje. Od godz. 12:00 do 16:00 była także możliwość wzięcia udziału w Zwiedzaniu Podziemnej Trasy Turystycznej, jak i Bramy Opatowskiej, które odbywało się pod okiem przewodnika.
Niedziela, 21 listopada
Zakończenie Święta Młodego wina przypadło na niedzielę, 21 listopada. Od godz. 9:00 odbywała się Msza Święta w intencji winiarzy w Kościele Św. Jakuba. W późniejszych godzinach zaplanowano Dzień Otwartych Piwnic. Była to niezwykła okazja, aby podejrzeć, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami wszystkich winiarni.