Innowacyjna instalacja do odzysku energii – najważniejsza inwestycja Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli
Ubiegły piątek zapisze się na kartach historii Miejskiego Zakładu Komunalnego oraz całego miasta Stalowa Wola jako wyjątkowo istotny dzień. Wówczas doszło do podpisania umowy na finansowanie projektu o nazwie „Instalacja Odzysku Energii z Frakcji Energetycznej Odpadów Komunalnych” realizowanego w obrębie tego miasta.
24 listopada 2023 roku, to data, która w budynku Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej została uwieczniona poprzez podpisanie umowy o kluczowym znaczeniu dla społeczności lokalnej. W uroczystości uczestniczyli liczne osobistości, w tym Radosław Sagatowski, Prezes Zarządu Spółki MZK w Stalowej Woli, Przemysław Skrzypek, Wiceprezes Zarządu MZK, senator Janina Sagatowska, Dominik Bąk, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj, przewodniczący RM, Jerzy Kwieciński, wiceprezes Zarządu banku Pekao S.A., Jarosław Roliński, dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bartosz Wasilewski, Dyrektor Biura Sektora Publicznego w Banku Pekao S.A.
Miejski Zakład Komunalny ogłosi przetarg oparty na formule „Zaprojektuj i Wybuduj” już w pierwszym kwartale 2024 roku. Nowa instalacja powstanie na działce zlokalizowanej przy ulicy Przyszowskiej, znajdującej się na terenie strefy przemysłowej. W ramach innowacyjnej instalacji odzyskiwana będzie energia z tzw. frakcji energetycznej odpadów komunalnych RDF, preRDF. To rodzaj odpadów, które nie mogą być składowane na wysypiskach przez dłuższy czas ze względu na obowiązujące przepisy i muszą zostać szybko spalone. W dodatku, są to odpady, które nie nadają się do dalszego wykorzystania. Ich kaloryczność jest jednak bardzo duża, co sprawia, że ich spalanie jest wysoce opłacalne. Jako przykład można podać fakt, że cena preRDF wzrosła z 75 zł za 1 tonę do więcej niż 1 tys. zł.